Iskolafejlesztés, jövőkép

A Zalaegerszegi Montessori Általános Iskola személyes indíttatásból jött létre, de az évek alatt túlnőtte kezdeti céljait. Ma már azon munkálkodunk, hogy  kezdeményezésünk hosszútávon  fennmaradjon, s a világ dolgaival összhangban, képes legyen a folyamatos megújulásra, fejlődésre.

Magánintézményként, a mindenkori  törvényi szabályozásoknak megfelelve, de mégis nagyobb autonómiával rendelkezünk, mint az állami intézmények. Önállóan gazdálkodunk, s nagyobb mozgásterünk van abban, hogyan szervezzük meg a tanulást, milyen pedagógiai módszereket alkalmazunk, vagy a gyerekeket nevelő pedagógusok között milyen együttműködést építsünk ki. Ez a fajta autonómia a záloga annak, hogy mi valóban beszélhetünk önértékelésen alapuló iskolafejlesztésről. Folyamatos belső méréseket, igényfelméréseket dolgozunk ki, s ezek mentén igyekszünk előrevinni az intézményt, a megálmodott úton.

Iskolánkban a NAT és a Montessori pedagógia összefésüléséből kristályosodik ki az a tananyag, amely gyakorlatias, szolgálja a gyermek személyiségének fejlődését, ugyanakkor személyre szabott differenciálást tesz lehetővé.  Úgy véljük, hogy egy tanulási folyamat csak akkor működik, ha a gyerekek személyre szabottan, aktív módon lehetnek részesei saját tanulásuknak. Ez azt jelenti, hogy projekteken dolgoznak, problémákat oldanak meg, együttműködnek egymással. Ennek velejárója, hogy a gyerekek nemcsak az iskolában, hanem az iskolán kívül is tanulnak. Természetesen a problémák megoldásához a tanulóknak ismeretekre van szükségük, de az ismeretszerzés nem a tanulás célja, hanem annak eszköze.

Iskolánk egy hosszú folyamat elején tart. Világlátásunk ugyan sok ember számára hangzatos és példaértékű, de ennek beültetése a gyakorlatba, már kevésbé ilyen egyszerű. Folyamatosan keressük társainkat! Olyan pedagógusokat, olyan szülőket, akik kicsit mást szeretnének, máshogyan, életszerűbben. Intézményünkben jelenleg 2 óvodai csoport és 8, kis létszámú általános iskolai osztály működik. Együtt, több generációs családként éljük hétköznapjainkat.  A Montessori pedagógia, a mindennapos angol nyelvi oktatás, a zeneművészeti nevelés és a pozitív érzelmi nevelés  jelöli ki az utat. Hisszük, hogy új színt vihetünk Zalaegerszeg oktatási palettájára, s megmutathatjuk az intézményünket választó családoknak a Montessori pedagógiában rejlő varázserőt!